Koduleht on veel arendamisel. Vabandame võimalike ebamugavuste pärast.
Blogi, uudised, artiklid, õpetused ja palju muud pidevalt täienevat materjali. Meeldivat lugemist!

Mis on WordPress pluginad? Milliseid pluginaid oma kodulehele valida?

Koostas: Digiloom meeskond
21. dets. 2024

WordPressi pluginad on kodulehe funktsionaalsed osad. Nende eripära seisneb selles, et võimaldavad kodulehele lisada erinevaid (lisa-)võimalusi ilma koodita. Näiteks ehitada kodulehte ilma programmeerimisoskusteta, luua disain, teha SEO-d, tõsta turvalisust või lisada mõni kontaktvorm. Algajana ei ole võimalik kogu valikut ettegi kujutada. Küll aga tasub teada, kuidas õigeid pluginaid otsida ja valida, neid paigaldada ja hallata.

Kuidas valida õigeid pluginaid?

WordPressi pluginate valimine võib algajale tunduda keeruline – valik on tohutult suur (WordPressi enda kataloogis on tänaseks ~59 000 erinevat pluginat) ja igaüks pakub midagi kasulikku. Sellegi poolest tuleb osata neid kuidagi eristada, et leida võimalikult õige variant ja vältida pluginaid, mis võivad veebilehe aeglaseks muuta või isegi turvalisust ohustada. Siin on 2 peamist punkti, mille põhjal teha õige valik. Lisaks mõned lihtsamad mõttesuunad, mille põhjal leida õige funktsionaalsusega ja kvaliteetseid pluginaid, mis vastavad veebilehe vajadustele.

#1 – Mõtle, mida enda kodulehele vajad – leheehitusplugin, kontaktvormiplugin, kujundusmalli plugin, SEO plugin jne

Number 1 asi, millest alustada, on selgeks teha, millist funktsionaalsust kodulehele vajad. Esialgu võib mõelda ühe kindlama funktsionaalsuse peale ning seejärel vaadata, milline plugin selle täita suudab. Kui aega on rohkem, võiks veelgi detailsemalt funktsionaalsused läbi mõelda ja uurida, kas on olemas plugin, mis täidab mitu soovi korraga. Sellisel juhul ei teki kodulehele liigselt pluginaid. Kas liiga paljude pluginate kasutamine WordPressi kodulehel võib olla probleem? Seda küsimust käsitleme põhjalikumalt mõnes teises postituses. Peamised mõttesuunad erinevate funktsioonide näol on järgmised.

1. Mõttesuund – Soovin oma kodulehe lihtsamal ja mugavamal viisil üles ehitada

Eelneva puhul vajad leheehitustööriista (ing. k. page builder). Kusjuures pluginavaba lahendus on kasutada WordPressi enda tööriista “Gutenberg“, mis iga WordPressi uuendusega muutub üha tõhusamaks tööriistaks, mida lehe ehitamisel kaaluda. Pluginate puhul võib tasuta variantide seas kasutada ülipopulaarset ja pea kõigile tuntud “Elementor Page Builder” varianti. Sellel on palju häid omadusi ning on tõenäoliselt lihtsaim lahendus veebilehe püsti seadmiseks. Kui oled pigem tehnilise mõtteviisiga ning mingisugune taustakogemus programmeerimisvaldkonnas (nt. html, css, js ja php) siiski olemas, uuri tasulist pluginat “Oxygen“. Kui soovid leida midagi, mis on Elementori ja Oxygeni vahepealne, trüki Google’isse “Breakdance Website Builder” ja uuri selle võimalusi. Viimase puhul on tegemist tõenäoliselt kõige uuenduslikuma ja kaasaegsema leheehitustööriistaga WordPressis.

Kindlasti on leheehitustööriiste veelgi rohkem, aga et pilt kirjuks ei lähe, alusta eelnevast. Kusjuures algajale soovitame Elementorit!

2. Mõttesuund – Soovin kodulehele lihtsat kontakteerumisvõimalust

Eelneva puhul vajad kontaktivormi (ing. k. contact form) pluginat. Enne täpsustusi lisame juurde, et pluginavaba lahendusena võid kodulehele sisestada nii telefoni numbri kui ka e-maili aadressi. Neid võib paigutada nii lehe päisesse kui ka jalusesse. Lisaks eraldi kontakti lehele. Pluginate puhul soovitatakse tasuta variantide seas taaskord ülipopulaarset ja kõigile tuntud “WPForms” lahendust. Sellel on olemas kõik vajalik, et üks tavapärane kontaktivorm püsti seada. Saab tekitada nt. nime, e-posti, telefoni numbri, teema valiku, rippmenüü, valikukastid ja tekstikasti. Tavapärasel kontaktvormil piisab üldjuhul nimest, e-postist ja tekstikastist. Kui soovid veel lisavõimalusi (k.a faili üleslaadimisvõimalust), tasub uurida alternatiivse tasuta lahendusena “Forminator” pluginat. Ka see on populaarne ja kindlasti kvaliteetne plugin kodulehele. Kui on kogemusi koodiga (pigem html ja css), võib ette võtta “Contact Form 7” plugina. See on tegelikult üks esimestest kontaktivormipluginatest, mis WordPressi loodud on.

Ka eelnevaid variante on veel mitmeid, aga kui soovid uurimistöö pealt aega kokku hoida, tutvu nende kolmega. Kui soovid lihtsalt ühte kontaktvormi püsti seada, alusta WPFormsiga ja vaata, kas see täidab eesmärgid.

3. Mõttesuund – Soovin enda kodulehest teha e-poe

Eelnev lahenduse jaoks vajad e-poe (ing. k. ecommerce) pluginat. Kui otsid universaalset ja paindlikku lahendust, siis esimeseks ja populaarseimaks valikuks on tasuta “WooCommerce“. See toetab kõiki funktsionaalsusi, et luua nii füüsiliste kui ka digitaalsete toodete e-pood. WooCommerce suurimaks eeliseks on selle tuntus ülemaailmselt kui ka Eestis. See ühildub hõlpsasti meie kohalike tarne- (Omniva, Itella, DPD jpm) ja maksemeetoditega (Swedbank, SEB, LHV jne). Populaarseimad variandid eelnevate ühendamiseks oma e-poega on Montonio või Maksekeskuse pluginad.

Kui soovid uurida alternatiive ja näiteks tarne- ja Eesti pangamaksemeetodeid ei vaja, tasub uurida “Easy Digital Downloads” pluginat. Toodete mõistes on see lihtsam ja spetsiaalselt digitaalsete toodete müügiks (nt. e-raamatud, tarkvara või muud failid) loodud lahendus. See tähendab ka seda, et e-pood ei ole üle koormatud lisafunktsioonidega, mida sa ei vaja. Toome veel välja ka “Surecart” plugina. See pakub sarnaseid lahendusi nagu Woocommerce, kuid on kaasaegsem ja intuitiivsem ning sobib eriti hästi neile, kes hindavad kasutajasõbralikku ja modernset disaini. Maksemeetodi näol tuleks mõlema eelneva puhul uurida nt. Paypal või Stripe’i plugina lahendusi. Kui on siiski soov ühendada Eestis tegutsevad pakkujad, tuleks appi võtta arendaja.

E-poodide loomislahendusi on veel, kuid peamiselt on Woocommerce WordPressis kõige tuntum, paindlikum ja mugavam valik.

4. Mõttesuund – Soovin, et minu koduleht tuleks Google’is paremini välja (SEO)

Kodulehe nähtavuse parandamiseks Google’is tuleb appi otsingumootorite optimeerimise (ing. k. lühidalt SEO) plugin. Tasub meeles pidada, et koduleht peab sisaldama sinu ettevõtte, toote või teenuse kohta mingeid märksõnu (nt. “ehitus”, “batuut”, “katuse renoveerimine”, “juuksur tartus” jne). Märksõnade jälgimine ja paigutamine kodulehel võib olla üsnagi keerukas, kuid tänu SEO pluginatele on võimalik tööd kõvasti lihtsustada. Kindlasti on oluline kohandada Google’i Title (pealkiri) ja Description (kirjeldus) snippeteid. Need on Google’i otsingus esinevad elemendid, kus näeme otsingutulemustes esinevate veebilehtede pealkirja ja kirjeldust.

Populaarseim ja universaalne valik on hetkel Rank Math, mis sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele. See aitab optimeerida kodulehe sisu ja märksõnu, luua XML-sisukaardi (automatiseerult) ning tänu oma funktsionaalsustele parandada lehe üldist nähtavust otsingumootorites. Lihtsa vaevaga on võimalik see ühendada Google Analytics ja Google Search Console‘ga.

Kui tunned, et tahad eriti lihtsalt SEO-ga alustada, võiks “Slim SEO” olla ideaalne valik. See hoolitseb peamiste SEO vajaduste eest automaatselt ning Sinu ülesanne on lihtsalt plugina abil jälgida märksõnade seonduvat infot ning vajadusel muuta Google’i Title ja Description snippeteid.

Toome eraldi välja ka “Yoast SEO”, mis on siiani tuntuim SEO plugin. Teisalt tänapäeval on paljud üle läinud Rank Mathile ja muudele SEO pluginatele (nt. Slim SEO). Yoasti tugevuseks on selle tuntus ja mitmekülgsed funktsioonid, kuid sellega seonduvate pisiprobleemide tõttu, ei saa seda #1 pluginana enam välja tuua.

Kui oled SEO-ga alustaja, soovitame valida Rank Math, mis pakub suurepärast tasakaalu kasutusmugavuse ja funktsionaalsuse vahel. Lihtsama lahenduse jaoks võta kasutusele Slim SEO.

5. Mõttesuund – Soovin oma kodulehe turvalisust tõsta

Turvalisuse tõstmise puhul räägime lahendustest, mis kaitsevad kodulehte pahavara, häkkimiste ja muude ohtude eest. Selleks on saadaval turvalisuse (ing. k. security) pluginad. Toome alustuseks kohe välja, et pluginavabaks lahenduseks hoia meeles järgnev:

  • Vali usaldusväärne majutusteenusepakkuja! Eestis suurimad tegijad on veebimajutus.ee ja zone.ee. Kusjuures, veebimajutus.ee on tuntud kui algajasõbralikem teenusepakkuja.
  • Paigalda oma domeenile SSL. Kui sinu domeen algab “https://” protokolliga, on SSL juba olemas. Kui algab “http://” (“S” täht on puudu), on SSL vaja läbi majutusteenusepakkuja juurde paigaldada.
  • Kasuta tugevaid ja unikaalseid paroole WordPressi admin (halduri) kontodel!
  • Hoia WordPress, teema ja pluginad alati ajakohased. Uuenda neid vähemalt kord kuus!
  • Ära paigalda suvalisi teemasid ja pluginaid, mida võib Google’ist leida. Märksõnaks on “nulled” või “free premium themes/plugins” – ära paigalda selliseid!
  • Boonuseks: läheb küll plugina alla, aga paigalda kodulehe tagavarakoopia tegemise plugin (nt. “UpdraftPlus“) ja ekstraboonuseks lase eelneva plugina abil teha tagavarakoopia nt. Google Drive’i, mitte otse oma kodulehe serverisse.

Pluginate puhul on valik taaskord lai ning algajale on soovitusi veidikene keerulisem edasi anda. Peamine põhjus on selles, et turvalisusega seonduvalt tekib Sulle silme ette palju uusi termineid (nt. 2FA, firewall, malware scan, vulnerability scan, IP blocking, brute force) ning kõigest ei pruugi esimese hooga aru saada. Ja kõike ei pea ka rakendama.

Toome siiski välja listi meie eelisjärjekorrast, et soovi korral järgnevate kohta lisainfot uurida:

  1. Solid Security
    Plugin on liidestatud Patchstackiga, mis on Eestis loodud ja esimene vabavara turvalisusega tegelev ettevõte maailmas (tegutsevad rahvusvaheliselt). Läbi eelneva tuvastatakse ja parandatakse turvaauke WordPressi pluginates ja teemades. Lisaks on Solid Security veebimajutus.ee poolt ametlikult soovitatud ning saad selle automaatselt kaasa paigaldada kui lood uue WordPressi läbi veebimajutus.ee admin paneeli. Väike viide sellest ka siin: [2025] Kuidas alustada WordPressi kodulehe tegemist | Lihtne juhend algajatele.
  2. iThemes Security
    iThemes on pika ajalooga tuntud ja usaldusväärne plugin. Selle eeliseks on kasutajasõbralik liides, mis teeb keerulisemad turvasätete seadistamise lihtsamaks. Võrreldes Wordfence’iga (järgmine soovitus) on valikute hulk selgemini esitatud. Peamiste funktsioonide all võiks välja tuua Brute force rünnakute kaitse, pahavara ja turvaaukude tuvastamise ning kaheastmelise autentimise (2FA) toe.
  3. Wordfence Security
    Wordfence on üks populaarsemaid turvalisuse pluginaid, mis pakub põhjalikku tulemüüri seadistamist (õnneks üsnagi automatiseeritult) ja pahavara skaneerimist. Selle suur pluss on laialdane juhendite arv (ametlik dokumentatsioon, Youtube ja kindlasti mitmeid eesti keelseid artikleid, s.h veebimajutus.ee juhend, kuidas häkitud saiti puhastada). Samas võib algajatele tunduda valikute hulk keeruline ning mõned reeglid võivad esmakordsel seadistusel takistada leheehitustööriistade korrektset tööd (nt. leheehitustööriist ei ava lehte – jääb kerima või annab 404 errori).
  4. Boonus: Hide My WP Ghost
    Plugin keskendub sellele, et peita WordPressiga seonduvad “jäljed” Sinu kodulehe lähtekoodist. See omakorda raskendab pahatahtlikel isikutel kodulehe analüüsimisel tuvastada, kas sait kasutab WordPressi ning seeläbi vähendada võimalike rünnakute tõenäosust.
  5. Ekstraboonus: ASE
    Käesolev plugin ei ole konkreetselt turvalisusega seonduv plugin ning seda ei pea eraldi juurde lisama kui soovid ainult turvalisust parandada. Admin and Site Enhancements (ASE) on funktsioonide rikas plugin, mis tõhustab WordPressi admini tööd ning võimaldab ühe plugina abil muuta/kohandada mitmeid erinevaid WordPressiga seonduvaid aspekte. Turvalisuse osas aitab nt. peita autori viited (author slugs), et raskendada administraatori kasutajanimede leidmist. Lisaks võimaldab keelata XML-RPC funktsiooni, mis kaitseb lehte brute force, DOS ja DDOS rünnakute eest. ASEst ja selle funktsioonidest ning eripäradest räägime kindlasti veel mõnes muus postituses.

6. Mõttesuund – Soovin oma kodulehe teha kahekeelseks või lausa mitmekeelseks

Kui soovid, et Sinu koduleht oleks kättesaadav mitmes keeles, tulevad appi mitmekeelsuse (ing. k. multilingual või translation) pluginad. Need aitavad tekitada kodulehele mitut keelt ning kohandada kodulehe sisu vastavalt sihtgrupi keelele. Üldine funktsionaalsus seisneb selles, et kodulehele on võimalik lihtsa vaevaga tekitada keeltevalik (või lippude valik), mis oma funktsionaalsuselt toimib automatiseeritult. Sinu põhitööks on sisestada tõlked.

Kõige lihtsam ja algajasõbralikum lahendus on TranslatePress, mis võimaldab kodulehte tõlkida visuaalselt otse kliendivaates (ei pea kasutama Elementorit ega Gutenbergi või mõnda muud leheehitustööriista). Tasuta versioon toetab kahte keelt (nt. eesti ja inglise või inglise ja vene), mis sobib hästi, kui vajad kodulehele ainult ühte lisakeelt.

Polylang on väga populaarne tasuta plugin, mis ei sea piiranguid keelte arvule. Selle seadistamine võib alguses tunduda kohati keerulisem, kuid sobib ideaalselt neile, kes otsivad paindlikku ja põhjalikumat lahendust ilma keelte arvu piiranguteta.

Kolmanda variandina toome välja ka WPML-i. Tegemist on tasulise pluginaga (al. 39€ + km/veebisait). Meie puhul ei ole see esimene valik ega soovitus algajale, kuid sellel on siiski mitmeid eeliseid. Peamiselt on see tasulise lahendusena kõige odavam (hinnastus tõuseb vastavalt funktsioonide arvule) ning pakub s.h automaatset tõlkimist, keerukaid keelesätteid ja täielikku tuge mitmekeelseks SEO-ks või e-poe seadistamiseks. Omaduselt on ka üsna paindlik. Teisalt samu asju suudab ka Translatepress ning Polylang teha, kuid ainult tasulistes versioonides (al. 99€ + km/veebisait). Mõne koha pealt seonduvalt paindlikkusega, nõuab Translatepress ekstrategevusi.

Kui alles alustad, soovitame TranslatePressi selle lihtsuse tõttu. Kui vajad mitmekülgsemat ja tasuta lahendust, võib ette võtta Polylangi. WPML-i tasub kaaluda siis kui kodulehe funktsionaalsus seonduvalt mitmekeelsusega muutub keerukamakas.

#2 – Tea, mille põhjal jälgida plugina usaldusväärsust ja ajakohasust

Eelnevalt tõime välja peamised mõttesuunad, mis kodulehe tegijal tekkida võivad ning mille põhjal endale vastavat pluginat otsida. Nüüd toome välja konkreetsed nipid ja omadused, mille järgi aru saada, kas plugin on usaldusväärne ja ajakohane. Kajastame 4 peamist punkti:

1. Plugina reiting (tähtede hinnang)

Vaata, mitu tähte on pluginal. 5/5 viitab tavaliselt väga kvaliteetsele ja usaldusväärsele lahendusele. Sama kehtib üldiselt ka 4.5/5 hinnangule. Kui hinnang on madalam, loe kindlasti tagasisidet ja vaata, kas probleemid on seotud funktsionaalsuse, turvalisuse või muude oluliste aspektidega. Hinnangute all võid leida ka arvustusi konkreetsete probleemide kohta, millega kasutajad kokku on puutunud.

2. Plugina paigalduste arv

Installatsioonide arv annab aimu, kui populaarne ja usaldusväärne plugin on. Näiteks:

  • 100 000+ paigaldust tähendab, et plugin on tõenäoliselt hästi toimiv ja populaarne.
  • 1 000 000+ paigaldust tähendab, et plugin on väga populaarne ja tõenäoliselt ka testitud suurel hulgal veebilehtedel.

Lühidalt, suur paigalduste arv viitab sellele, et plugin on laialdaselt kasutatav, usaldusväärne ja hästi toetatud. Kui arv jääb alla eelnevate näidete, tuleks taaskord arvustusi jälgida. Kui ka sealt puudub ajakohane info, võiks igaks-juhuks otsida alternatiivset lahendust.

3. Plugina ajakohasus (viimati uuendatud)

Ideaalne ajakohasus võiks tähendada seda, et pluginat on uuendatud vähemalt viimase 2-3 kuu jooksul. Lühidalt näitab see, et arendajad hoiavad pluginat ajakohasena, uuendatuna ja turvalisena.

Hoiatusmärgiks toome välja uuendused, mis on tehtud rohkem kui aasta tagasi. Sellisel juhul võib plugin olla vananenud või ebaturvaline ning tuleks järgnevalt lugeda kasutajate tagasisidet. Uurida näiteks välja, kas sellel esineb teadaolevaid probleeme. Üldjuhul ei ole soovituslik n-ö iganenud pluginaid enda WordPress kodulehele lisada turvalisuse huvides.

4. Plugina kirjeldus ja lisainfo

Pluginate kohta saab lugeda ka lisainfot. Selleks klõpsa plugina nimele. Läbi võiks lugeda näiteks:

  • Mida plugin teeb ja milleks see on mõeldud.
  • Olulised funktsioonid ja omadused.

Seejärel võiks eraldi läbi vaadata:

  • Arvustused ja uurida, mida kasutajad on kirjutanud – kas plugin töötab lubatud viisil ja milliseid probleeme on esinenud (kui on).
  • Ekraanipildid/kuvatõmmised, et näha, plugina kasutajaliidest ja kasutusvõimalusi visuaalselt. See võiks anda parema aimduse, kas plugin sobitub Sinu ideedega.

Boonus: lisainfo otsimine

Kui kahtled, otsi lisainfot plugina kohta arendaja veebilehelt, foorumitest või Facebooki gruppidest (Eestis näiteks “WordPress Eesti“). Veendu, et plugin on kooskõlas sinu WordPressi versiooniga ja kasutatavate teemade või teiste pluginatega.

Kokkuvõtteks

Hoia meeles, et peamiselt mängivad pluginate valikul suurt rolli nende reiting, populaarsus ja ajakohasus (uuendused). Vali pigem alati pluginad, millel on juba kõrged hinnangud, suur paigalduste arv ja hiljuti tehtud uuendused. Enne paigaldamist uuri lisaks plugina kirjeldust ja kasutajate tagasisidet. Nii hoiad oma veebilehte turvalisena, kiirena ja hästi toimivana!

Kasulikku juurde lugemist

23 Popular Types of Websites You Can Make in WordPress (+Examples)

11 Best WordPress Page Builders in 2024 [Expert Opinion]

8 Reasons Why Yoast SEO is Not Good for Your WordPress Site – WebNots

Anna oma ärile uus jõud Wordpressiga!

Kodulehe või e-poe loomine on põnev protsess, mis võimaldab Sinu ideed nähtavaks teha kogu maailmale ning tõsta ettevõtte usaldusväärsust - see omakorda suurendab klientide arvu ja nende lojaalsust.
Digiloom pakub väga põhjalikke ning mitmekülgseid kodulehe ja e-poe koolitusi, mis on suunatud nii algajatele kui ka mõningal määral edasijõudnutele.

Teenuste valdkonda kuuluvad nii lihtsamate kui ka erilahenduste näol kodulehe tegemine, e-poe tegemine, logode tegemine, SEO tegemine.
Kontakt
  • rainer@digiloom.ee
  • (+372) 55 123 123
  • Aardla 23a, Tartu
© 2020-2024 Digiloom. Kõik õigused kaitstud.

Logi sisse

x